Poradniki

Jak zainstalować portfel bitcoin

Jedną z ważniejszych czynności, której użytkownik dokonuje wchodząc do świata bitcoin, jest instalacja portfela. Dostępnych aplikacji jest wiele (lista). Pokażemy jak zainstalować i korzystać z portfela na komputerze oraz urządzeniach mobilnych, krok po kroku. Wartym polecenia portfelem jest Multibit. Jest to tzw. lekki portfel, zajmuje bardzo mało miejsca na dysku naszego komputera, ponieważ wszystkie niezbędne dane przechowywane są na serwerze. Co za tym idzie - jego instalacja zajmuje bardzo mało czasu, dzięki czemu już za chwilę będziesz mógł dokonać swoich pierwszych transakcji!  

1. Pobieranie

wejdź na multibit.org, a następnie wybierz plik do pobrania (właściwy dla Twojego systemu operacyjnego).
multibit.org

2. instalacja

Kreator instalacji poprowadzi Cię krok po kroku od momentu uruchomienia pobranego pliku, aż do końca tego procesu.
instalacja

3. Uruchomienie programu

Po uruchomieniu programu widzimy poniższe okno:
uruchomienie
Trzy zakładki, z których będziemy korzystać najczęściej są zawsze widoczne. Są to:
  • wyślij,
  • żądanie,
  • transakcje.
Po lewej stronie (na górze) widzimy obecne saldo, czyli ile bitcoinów/złotówek (lub innej waluty) na wszystkich otwartych portfelach.

4. Zabezpieczenie portfela

Portfel warto zabezpieczyć hasłem. Robimy to klikając menu "Plik", a następnie wybierając "dodaj hasło".
hasło
Po wpisaniu wybranego przez nas hasła dwukrotnie - klikamy "Dodaj hasło do portfela".

5. Przyjmowanie bitcoinów

Aby przyjąć przelew BTC na nasze konto musimy podać osobie wysyłającej środki adres naszego portfela. Jest on generowany przez Multibit i widoczny na pierwszej pozycji w zakładce "Żądanie".
Ciekawą funkcją jest generowanie QR Code - wpisujemy etykietę oraz liczbę BTC, którą chcemy otrzymać, a kod generowany jest "na żywo". Każdy, kto go zeskanuje korzystając z aplikacji mobilnej portfela, zobaczy na swoim ekranie informacje o kwocie oraz etykiecie żądania. Jest to bardzo wygodne - kod taki możemy umieścić na swojej stronie www przykładowo szukając dotacji na rozwój oprogramowania związanego z technologią bitcoin.
Przyjmowanie bitcoinów

6. Wysyłanie bitcoinów

W zakładce obok ("Wyślij") mamy możliwość wykonania transakcji w drugą stronę - czyli wysłania bitcoinów. Analogicznie jak poprzednio - wpisujemy adres BTC, na który chcemy wysłać środki, etykietę (odpowiednik "tytułu przelewu" w tradycyjnej bankowości) oraz kwotę, jaką chcemy wysłać. Po kliknięciu "Wyślij" pojawi się okienko podsumowujące transakcję. Jeśli wszystko się zgadza - wypełniamy pole "hasło portfela" i ponownie klikamy "Wyślij".
6. Wysyłanie bitcoinów
Wszystkie dokonane przez nas operacje wysłania i odbioru BTC będą widoczne w menu "transakcje".

7. Tworzenie kopii zapasowej portfela

Bitcoin zapewnia duże bezpieczeństwo, zarówno dokonywanych przez nas transakcji, jak i naszych środków. A co jeśli w nieprzewidziany sposób uszkodzeniu ulegnie urządzenie, na którym mamy nasz portfel? Jeśli danych z dysku nie da się odzyskać - środki przepadną na zawsze. Rozwiązanie jest proste - należy utworzyć kopię zapasową naszego portfela! Aby tego dokonać klikamy "Narzędzia" w górnym pasku menu, a następnie "Eksport kluczy prywatnych". Pojawi się następujące menu:
Tworzenie kopii zapasowej portfela
Podajemy hasło naszego portfela, poniżej wybieramy plik, do którego mają być wyeksportowane klucze i zabezpieczamy go hasłem. Klikamy "Eksportuj klucze prywatne" i po sprawie. Nasze portfele mają teraz backup. Oczywiście plik z wyeksportowanymi kluczami powinniśmy umieścić w takim miejscu, żeby nie zginął w przypadku utraty danych na urządzeniu, na którym mamy zainstalowany nasz portfel.
Aby przywrócić klucze prywatne, które wcześniej eksportowaliśmy wybieramy "Import kluczy prywatnych" z menu "Narzędzia". Pojawi się okno:
Import
Podajemy hasło portfela, do którego chcemy importować nasze klucze prywatno, następnie wybieramy "Import z..." podając ścięckę dostępu do pliku z kopią zapasową, a na samym końcu - hasło zabezpieczające ten plik. Potwierdzamy operację klikając "Importuj klucze prywatne".
Po wykonaniu powyższych czynności mamy już swój własny, w pełni skonfigurowany i zabezpieczony, portfel bitcoin! Aby dokonywać swoich pierwszych transakcji wystarczy tylko zasilić go środkami. Dokonać tego można wymieniając złotówki na bitcoiny (do tego właśnie służy giełda kryptowalut, taka jak bitstar.pl). Posiadając konto na naszej giełdzie możemy wpłacić symboliczne 10 zł, wymienić je od ręki na bitcoiny i przelać na nasz portfel! Rozpoczynamy w ten sposób ekscytującą przygodę z kryptowalutą bitcoin!

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.

X

Projekt współfinansowany z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach
Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka na lata 2007-2013