Pojęcia

Bitcoin (BTC)

 • technologia, protokół, system natychmiastowego przekazywania środków przez internet,
 • podstawowa jednostka wartości  w systemie bitcoin,
 • połączenie technologii peer to peer, kryptografii pary klucza prywatnego i publicznego oraz łańcucha bloków,
 • BTC jest skrótem używanym analogicznie jak PLN czy USD,
 • jednostka podzielna do ósmego miejsca po przecinku:
  • mBTC - milibitcoin, 0,001 BTC,
  • uBTC - mikrobitcoin, 0,000 001 BTC
  • satoshi - 10 nanobitcoinów, 0.000 000 01 BTC (obecnie najmniejsza dostępna jednostka bitcoina)

Adres bitcoin

odpowiednik numeru konta bankowego w bitcoinie. Różnice między adresem bitcoin a numerem konta bankowego:
 • konto bankowe jest prowadzone przez bank, a adres bitcoin jest utrzymywany przez nas poprzez przechowywanie klucza,
 • za konto w banku płacimy, adres bitcoin jest za darmo i można ich mieć bez limitu,
 • nikt poza Tobą i bankiem nie wie ile masz pieniędzy na koncie, natomiast numer konta mozesz podawac publicznie, a w bitcoin każdy moze sprawdzic zawartość danego adresu bitcoin, ale możesz nikomu nie ujawniać jakich adresów jesteś dysponentem.

Portfel bitcoin

 • plik, zbiór zawierający klucze i hasła do wielu kont bitcoinowych,
 • potoczna nazwa aplikacji do obsługi pliku portfela.

Uwierzytelnianie dwuskładnikowe (two factor authentication, 2FA)

to sposób, w którym użytkownik jest identefikowany z użyciem dwóch składników - czyli np. jednorazowego hasła zapisanego na karcie zdrapce lub generowanego przez aplikację mobilną kodu oraz znanego tylko użytkownikowi hasła.

Blok transakcyjny

kolektywnie tworzony raz na około 10 minut podpisany zbiór autoryzowanych najnowszych transakcji. Powoduje, że transakcje w nim autoryzowane są nieodwracalne.

DotPay

to elektroniczne płatności obejmujące szybkie e-przelewy z największych polskich banków, płatności kartami kredytowymi i płatniczymi, telefonami komórkowymi, czy PayPal. Zasilenie konta przez DotPay trwa dosłownie kilka minut.

Klucz prywatny

jest to ciąg znaków używany przez użytkownika do rozszyfrowania wiadomości zaszyfrowanej przy użyciu jego klucza publicznego. Klucz prywatny nigdy nie powinien być udostępniany innym użytkownikom sieci.

Klucz publiczny

to ciąg znaków udostępniony innym użytkownikom, używany do zaszyfrowania wiadomości, którą odszyfrować może tylko użytkownik posiadający odpowiedni klucz prywatny. Klucz publiczny i prywatny generowane są w parze.

Kryptowaluta

bazujący na kryptografii rozproszony system finansowo-księgowy, którego węzły (portfele) kontrolowane są jedynie przez użytkownika posiadającego odpowiedni klucz prywatny.

Łańcuch bloków

w bitcoinie jest to zbiór bloków, które łącznie przechowują całą dotychczasową historię wszystkich transakcji, a przez to bieżący stan wszystkich kont. Zorganizowany został tak, aby uniemożliwić wielokrotne wydawanie tych samych środków.

QR Code

odpowiednik kodu kreskowego, pozwala łatwiej skopiować tekst między urządzeniami jak np. Numer/adres BTC i kwota do transferu.

Transakcja

istnieje tylko w łańcuchu bloków, dzięki niej bitcoin istnieje jako jednostka monetarna. Aby wysłać bitcoiny potrzebny jest adres odbiorcy oraz klucz prywatny osoby wysyłającej.
Użytkownik wysyłający bitcoiny posługuje się adresem odbiorcy oraz kluczem prywatnym posiadacza monet. Operacja zlecenia transakcji wykonywana jest za użytkownika przez portfel bitcoin na podstawie takich danych jak referencja do adresu, z którego zostały przelane bitcoiny (aby można było publicznie śledzić historię transakcji), adres odbiorcy oraz ilość bitcoinów zmieniających adres.

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.

X

Projekt współfinansowany z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach
Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka na lata 2007-2013